O etyce mówił już grecki filozof Sokrates (469-399 p.n.e). Uznał on cnotę za dobro bezwzględne, która posiada najwyższą wartość. Arystoteles (384-322 p.n.e.)– wyróżnił odrębną dyscyplinę – etykę.
Wszystkie zawody oparte są na regułach i normach postępowania. Dzięki nim nasze zachowania są odpowiedzialne i poprawne.
Każda organizacja, działająca na rynku czy to jest przedsiębiorstwo czy to jest jednostka organizacyjna, urząd posiada swój Kodeks etyki. Jest to dokument zawierający zbiór zasad obowiązujących w danej organizacji. Na tej podstawie precyzowane są szczegółowo sposoby postępowania instytucji, pracowników w stosunku do szerokiej rzeszy interesariuszy. Bardzo istotny wpływ na kształt kodeksu mają zarówno czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne.
Peter Drucker guru zarządzania powiedział, iż sprawność działania oraz bezpieczeństwo organizacji opiera się na działaniach ludzi w danych komórkach organizacyjnych ale także na bezpiecznym przepływie informacji pomiędzy poszczególnymi komórkami organizacji jak i przepływie informacji pomiędzy organizacją a zewnętrznymi podmiotami współpracującymi.
Jednym z ważniejszych elementów kształtujących środowisko w organizacji jest kultura organizacji. Nakreśla ona struktury wewnętrznego współdziałania i bezpieczeństwa poprzez wyodrębnienie :
- zbioru wartości jakie posiadają jej członkowie,
- stylu działania i strategia, którym podąża kierownictwo,
- postawy ludzi w niej zatrudnionych,
- standardów etycznych,
- sposobu rozwiązywania problemów,
- sposobu integracji wewnątrz organizacji,
- stylu wprowadzania nowych osób ,
cdn….