Audyt wewnętrzny w przedsiębiorstwie – ocena procesów, zlokalizowanie przyczyn wysokich kosztów czy marnotrawstwa, wprowadzenie skutecznych i sprawdzonych rozwiązań. Działania te dają wysokie oszczędności.
Audyt wewnętrzny jest działalnością niezależną i obiektywną, której celem jest przysporzenie wartości i usprawnienie działalności operacyjnej organizacji. Polega na systematycznej i dokonywanej w uporządkowany sposób ocenie procesów: zarządzania ryzykiem, kontroli i ładu organizacyjnego i przyczynia się do poprawy ich działania. Pomaga organizacji osiągnąć cele dostarczając zapewnienia o skuteczności tych procesów jak również poprzez doradztwo – według IIA Global
Zasady postępowania audytu wewnętrznego w kodeksie etyki IIA Global:
- prawość,
- obiektywizm,
- poufność,
- kompetencje
Audyt operacyjny – obszarem kontroli jest działalność operacyjna przedsiębiorstwa. Dotyczy optymalizacji procesów biznesowych. Nie tylko sam proces biznesowy jest istotny. Często zarządzający nie widzą związku pomiędzy różnymi obszarami a to znacząco wpływa na pełny obraz działalności przedsiębiorstwa.
Według I.N. Gleima – samoocena kontroli – jest metodą badania i oceny systemu kontroli w organizacji. Łączy w sobie tradycyjne koncepcje audytu wewnętrznego, analizy ryzyka i metody samooceny. Obejmuje ona:
- planowanie od początku do końca oraz wstępne prace audytowe,
- zgromadzenie w jednym miejscu i czasie „właścicieli procesów” (dotyczy znajomości procesów i sposobów ich wdrożenia),
- plan oparty na dobrze określonych ramach lub modelu,
- sprawozdawczość ,
- wspomagane warsztaty mają określoną strukturę, są udokumentowane i powtarzalne,
- podstawą filozofii jest założenie, iż obowiązki spoczywają na każdej osobie w organizacji.
Samoocena kontroli zarządczej – to proces, w którym dokonywana jest ocena funkcjonowania kontroli zarządczej przez pracowników i kierownictwo jednostki. Jest to narzędzie, które w stosunkowo krótkim czasie może dać ogólny obraz funkcjonowania kontroli zarządczej
cdn…